Spadek satysfakcji z życia seksualnego może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jeżeli sytuacja trwa zbyt długo, może wpływać na jakość relacji. Z czego wynikają problemy z potencją i w jaki sposób sobie z nimi radzić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Każdy z nas chce cieszyć się sprawnością seksualną jak najdłużej. Zdarza się jednak, że nawet osoby wysportowane i prowadzące zdrowy tryb życia mogą mieć kłopoty z potencją. Zamiast wpadać w panikę, warto zastanowić się, co może być tego przyczyną. Jak się okazuje, w grę wchodzą zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne.

Problemy z potencją u mężczyzn

Trudności z erekcją rosną wraz z wiekiem mężczyzny, ale wbrew pozorom mogą również dotykać mężczyzn już po 25 roku życia. Jeżeli organizm funkcjonuje sprawnie, a wzwód pojawia się w określonych sytuacjach, np. rano, to na ogół można wykluczyć przyczyny medyczne. Warto się wtedy zastanowić, od jak dawna mamy problem i w jakich sytuacjach najczęściej się on pojawia. Być może z powodu stresu, zmęczenia, przyjmowania substancji psychoaktywnych lub nadmiernej ilości alkoholu?

U niektórych mężczyzn zaburzenia erekcji mogą mieć związek z siedzącym trybem życia, a także niewłaściwą dietą. W grę wchodzą również problemy z układem krwionośnym, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, ale również inne choroby, takie jak cukrzyca czy nawet depresja. W takich sytuacjach warto rozważyć wizytę u specjalisty, np. lekarza pierwszego kontaktu czy seksuologa. Pamiętajmy, że im młodszy mężczyzna, tym większa szansa na wykluczenie czynników biologicznych. Nie powinno się zatem uciekać od problemu, tylko stawić mu czoła.

Zobacz także: Znamy sposób na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co kryje się pod słowem kriolioliza? 

Problemy z libido u kobiet

Libido u kobiet jest kwestią bardziej złożoną niż u mężczyzn. Największy spadek przypada po 30 roku życia i może utrzymywać się aż do menopauzy. Jeżeli pojawiają się problemy z libido, źródeł może być kilka. Począwszy od nieprawidłowości związanych z gospodarką hormonalną, a kończąc na barierach psychologicznych. Najważniejsze, by wykluczyć ewentualne schorzenia, takie jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników. Brak ochoty na seks pojawia się też przy innych chorobach, np. depresji czy cukrzycy.

Jeżeli przyczyną słabszego libido są kwestie medyczne, konieczna będzie wizyta u lekarza. Przyczyną może być przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych – oczywiście nie wszystkie preparaty tak działają. Kobiety często odczuwają brak libido w sytuacjach stresowych lub kiedy są zmęczone i niewyspane. Kolejnym niepokojącym sygnałem może być zaburzony obraz własnego ciała, a co za tym idzie niskie poczucie własnej wartości oraz brak wiedzy o swoich potrzebach seksualnych.

Nowe możliwości zabiegowe

Problemy z potencją u mężczyzn mogą odbijać się nie tylko na ich samopoczuciu, ale i na związku. Na szczęście medycyna idzie do przodu, a dostępne rozwiązania mogą pomóc odmienić życie na lepsze. Jedną z metod jest LI-ESWT – technologia fali uderzeniowej generowanej poprzez impulsy elektrohydrauliczne w leczeniu zaburzeń erekcji. Polega ona na pobudzeniu i przyspieszeniu procesu angiogenezy, czyli wytwarzaniu nowych naczyń krwionośnych w miejscu zabiegowym. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, co umożliwia przywrócenie erekcji.

Fala uderzeniowa ma niską intensywność, składa się z krótkiego impulsu o czasie trwania ok. 0,5 sekund lub niemal natychmiastowego przejścia do szczytowego ciśnienia. Takie „uderzenie” poprawia przepływ krwi. Jednak przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skontaktować się ze specjalistą, który dobierze najbardziej optymalne leczenie.

TYLKO DLA PROFESJONALISTÓW!

Jeśli jesteś profesjonalistą i technologia fali uderzeniowej to technologia, którą chciałbyś mieć w swoim gabinecie lub klinice medycyny estetycznej – koniecznie dowiedz się więcej TUTAJ!