Przyrost masy ciała, drażliwość, spadek libido i suchość pochwy – oto problemy, z którymi często borykają się kobiety w okresie menopauzy. Wyjaśniamy, co jest powodem zmian w organizmie i jak sobie z nimi radzić, również za pomocą medycyny estetycznej. 

Pierwsze symptomy menopauzy zauważalne są u kobiet około 50. roku życia. Oczywiście nie ma reguły, a zakres norm jest o wiele szerszy. O menopauzie mówimy wtedy, gdy od zatrzymania miesiączki upłynął co najmniej rok. Jednak pierwsze dolegliwości możemy odczuwać już kilka lat wcześniej (tzw. premenopauza), a także jeszcze długo po zakończeniu okresu (tzw. postmenopauza). Każdy z tych etapów to rezultat zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Wszelkie rewolucje mają wpływ nie tylko na płodność, ale również na układ kostny czy przemianę materii. Wiek przekwitania zależy od różnych czynników, m.in. stylu życia, zdrowia czy skłonności dziedzicznych.

Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?

W czasie przekwitania spada liczba komórek w jajnikach, co ma negatywny wpływ na hormony i płodność. Jednak tego typu wahania nie są jedynym objawem zbliżającej się menopauzy. Kobiety często odczuwają uderzenia gorąca, nocne poty, ogólne osłabienie i zmęczenie, kłopoty ze snem, a także drażliwość i nerwowość. Mają też zwiększoną tendencję do tycia zwłaszcza w okolicy brzucha – wówczas mimo diety trudno jest schudnąć w tych partiach. Pojawia się też suchość pochwy i spadek libido, co generuje problemy ze współżyciem. Innym objawem może być nietrzymanie moczu – to powszechna dolegliwość, która pojawia się w różnym wieku i ma różne przyczyny.

W tym czasie kobiety dopada tzw. huśtawka emocjonalna, która ma związek ze spadkiem poziomu estradiolu – to hormon należący do estrogenów. Oprócz tego obniża się poziom progesteronu i wzrasta ilość hormonu FSL oraz LH. W tym czasie dobrze jest skorzystać z wizyty u lekarza, który zleci oznaczenie stężeń hormonów we krwi. Warto również zrobić kompleksowe badania krwi, a do tego sprawdzić poziom glukozy, witaminy D i tarczycę. Przed wizytą trzeba ustalić, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka – najlepiej prowadzić kalendarz.

Zobacz także: Zdrowa i jędrna skóra podczas jednego zabiegu? Efekt Geneo!

Czas okołomenopauzy – jak sobie radzić?

Jednym z czynników mających wpływ na moment ustania miesiączki jest genetyka, ale też styl życia, jaki prowadzimy. Lekarze potwierdzają, że moment nadejścia menopauzy przyspieszają takie czynniki jak palenie papierosów, picie alkoholu oraz dieta uboga w antyoksydanty. Unikanie substancji toksycznych i odpowiednie odżywianie mogą wspomóc utrzymanie ciała w dobrym stanie. Jeżeli stawiamy na naturalne metody radzenia sobie z przekwitaniem, możemy sięgnąć po ziołowe suplementy i herbatki, np. z melisą, szałwią, brusznicą czy szyszkami chmielu. Substancje te łagodzą objawy menopauzy i zmniejszają potliwość.

Medycyna oferuje także kobietom hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na podawaniu hormonów, które do tej pory produkowane były jedynie przez jajniki. Preparaty hormonalne mogą być podawane w formie zarówno tabletek, jak i zastrzyków czy plastrów. Obecnie stosuje się terapię zawierającą hormony o niskich dawkach, by jak najmniej ingerować w ciało kobiety.

Leczenie jest skierowane do kobiet, u których objawy przekwitania są umiarkowane lub bardzo nasilone. Taką terapię należy rozpocząć jak najwcześniej, gdy tylko pojawią się symptomy przekwitania i kontynuować przez odpowiedni czas skonsultowany z lekarzem. Dzięki temu, udaje się uniknąć wielu możliwych działań niepożądanych.

Zabiegi redukujące objawy przekwitania

Wiele kobiet w czasie menopauzy zmaga się z dolegliwościami w okolicach intymnych. Oprócz suchości i nietrzymania moczu problemem może być przerost warg sromowych, utrata jędrności i kolorytu albo dyskomfort w czasie stosunku. Wszystkie te dolegliwości mogą zaburzać samopoczucie, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej terapii. Z myślą o poprawie codziennego funkcjonowania powstał laser ginekologiczny CO2. Na czym polega działanie tej technologii? Laser powoduje przebudowę śluzówki pochwy, przez co następuje intensywne pobudzenie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych, co pozwala na przywrócenie komfortu podczas stosunku i zredukowanie ilości infekcji intymnych.

Terapia laserem ginekologicznym CO2 jest narzędziem umożliwiającym rozwiązanie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych problemów intymnych. Dzięki niemu można nie tylko poprawić pewność siebie, ale zwiększyć jakość życia seksualnego. Wskazaniem do wykonania zabiegu z zastosowaniem technologii laserowej CO2 jest diagnoza przeprowadzona przez doświadczonego ginekologa. Podczas zabiegu następuje emisja lasera w postaci kilkudziesięciu punktów (mikrokolumn) ze stałą energią. Wiązki lasera są rozłożone równomiernie w każdym punkcie frakcyjnym, co powoduje termiczne pobudzenie głębokich warstw błony śluzowej pochwy. Zastosowanie tej technologii cechuje się minimalnym okresem rekonwalescencji, trwającym krócej niż przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych. Tak jak w przypadku wszystkich zabiegów medycyny estetycznej rekomendowana jest indywidualna konsultacja, która pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwskazania.

TYLKO DLA PROFESJONALISTÓW!

Jeśli jesteś profesjonalistą i laser ginekologiczny CO2 to technologia, którą chciałbyś mieć w swoim gabinecie lub klinice medycyny estetycznej – koniecznie dowiedz się więcej TUTAJ!