Piękna pogoda zachęca do kąpieli słonecznych. Nie od dziś wiadomo, że słońce stymuluje produkcję witaminy D przez organizm, a opalone ciało wygląda szczuplej oraz atrakcyjnie. Niestety, promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne dla naszej skóry, dlatego warto wiedzieć, co oznacza bezpieczne opalanie. Znajomość kilku zasad uchroni Cię przed podrażnieniami, fotostarzeniem się skóry czy złym samopoczuciem.
Bezpieczne opalanie – jak przygotować skórę do opalania?
Dbaj o skórę przez cały rok, aby była ona odpowiednio nawilżona i elastyczna. Regularne peelingi, nawilżanie i odżywianie znacząco poprawią jej kondycję. Przesuszona skóra gorzej znosi wystawienie na słońce, jak i po prostu szybciej się starzeje i gorzej wygląda. W walce z wolnymi rodnikami, odpowiadającymi za niszczenie komórek skóry, pomocne są antyoksydanty, jak m.in. witaminy E czy C. Zarówno te, które dostarczysz organizmowi z dietą, jak i te zawarte w kosmetykach.
Zależy Ci na pięknej opaleniźnie? Przed wyjazdem na wakacje czy zaplanowaną kąpielą słoneczną, warto sięgnąć po produkty, które przyspieszą jej powstawanie, jak i zadbają o Twoją skórę. Doskonałym przykładem jest tutaj Intensywny przyspieszacz do opalania marki Vagheggi. Produkt ma żelową konsystencję, urzeka zapachem wanilii i zapewnia jedwabistą gładkość skóry. Stymuluje syntezę melaniny, ale pamiętaj, że nie zapewnia ochrony przeciwsłonecznej. Stosuj go razem z kremem z filtrem SPF. Możesz również sięgnąć po Żel 2w1, również marki Vagheggi, który stosowany na kilka godzin (a nawet i dni) przed opalaniem, przygotuje skórę na kontakt ze słońcem. Jednocześnie gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, warto go także stosować po kąpieli słonecznej, ponieważ utrwala opaleniznę.
Ochrona przeciwsłoneczna
Bezpieczne opalanie jest równoznaczne z ochroną przeciwsłoneczną. Do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie UVA (ok. 95% całego promieniowania) oraz UVB (ok. 5%). Pierwsze z nich stanowi dla skóry zagrożenie przez cały rok. Przedostaje się przed chmury, powoduje fotostarzenie się skóry i przebarwienia. Z kolei promieniowanie UVB jest obecne w słoneczne dni i to właśnie ono odpowiada za poparzenia i alergie skóry. Powoduje reakcję obronną organizmu w postaci zwiększonej produkcji melaniny, co z kolei przekłada się na powstawanie opalenizny.
W Polsce większość osób ma fototyp skóry II, co oznacza jasną skórę, wrażliwą na słońce. Swoją przygodę z opalaniem zawsze zaczynamy od stosowania kosmetyków z wyższym SPF. Jeśli masz ciemną karnację, z czasem możesz przejść na niższy faktor ochronny.
Kosmetyki z filtrami SPF stosujemy na ok. 20 min przed wystawieniem się na słońce, aplikacje warto powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Mitem jest, że stosowanie kremu z filtrem SPF zapobiega opalaniu się – żaden filtr nie zapewnia 100% skuteczności, jednak takie stopniowe opalanie się jest znacznie bezpieczniejsze dla skóry, a sama opalenizna trwalsza.
Zapobiegasz poparzeniom i alergiom, a przecież schodzenie skóry po opalaniu uniemożliwia wystawianie jej na słońce przez czas leczenia. Pamiętaj także, aby chronić głowę oraz oczy podczas opalania się. Z kolei między 12 a 15 zdecyduj się na relaks w cieniu. Pij dużo wody, sprawdź, czy stosowane przez Ciebie leki lub zioła nie wchodzą w reakcję ze słońcem.
Bezpieczne opalanie z Vagheggi
Vagheggi to marka, która ceni naturalne, aktywne składniki oraz najnowocześniejsze formuły. Ich kosmetyki do opalania są bezpieczne dla środowiska, w tym ekosystemów wodnych. Takie składniki, jak m.in. aloes, masło shea, witamina E czy orzech koli pielęgnują skórę, koją i opóźniają proces fotostarzenia. Do wyboru masz m.in. Sztyft ochronny z SPF50, czyli wodoodporny produkt z dodatkiem oleju i masła roślinnego, wolny od perfum, parabenów czy parafiny. Bezpieczny dla dzieci i dorosłych. Wolisz mleczko do opalania? Sięgnij po Brązujące mleczko do ciała SPF 30 lub SPF 50, w zależności od Twoich potrzeb. Produkt jest wodoodporny, dostępny w formie sprayu. Ochronę i pielęgnację ciała zapewnia też Mleczko do opalania SPF15, idealne dla osób z ciemniejszą karnacją.
Ciekawą propozycją od Vagheggi jest Przeciwsłoneczna woda do opalania SPF10 + UVA w sprayu. Nawilża, odświeża, koi, a wszystko to bez uczucia lepkości czy bielenia skóry. Stosuj ją często, sprawdzi się jako część ochrony przeciwsłonecznej na wakacjach, jak i podręczny kosmetyk, po który sięgniesz w ciągu dnia, na przykład podczas spaceru po mieście. Dla miłośniczek olejków do opalania marka przygotowała Wyszczuplający olejek do opalania SPF20 o jedwabistej, wodoodpornej formule. Jeśli chodzi o kremy ochronne do twarzy, możesz sięgnąć po krem z SPF30 lub SPF 50, w sprzedaży dostępny jest także krem ochronny przeciwzmarszczkowy z SPF 30, który przyspiesza opalanie się cery. Kremy dbają o odpowiednie nawilżenie skóry, zapobiegają powstawaniu przebarwień, przeciwdziałają wolnym rodnikom.
Pielęgnacja skóry po opalaniu
Jak przedłużyć trwałość opalenizny? Była już mowa o stopniowym opalaniu się, czas na pielęgnację skóry po opalaniu. Aloes, pantenol, witamina E oraz orzech koli to główne składniki Kremu nawilżająco-odświeżającego po opalaniu Vagheggi. Nawilża, odżywia i regeneruje skórę, zapewniając przyjemne uczucie świeżości. Na twarz nałóż maskę z tkaniny, bogatą w składniki aktywne, jak m.in. Maska odświeżająco-kojąca wspomnianej marki. Pozostawi cerę jędrną, świeżą, z naturalnym blaskiem. Od czasu do czasu sięgnij po peeling enzymatyczny – złuszczy martwy naskórek, jednak bez naruszania opalenizny. Przesadziłaś z opalaniem? Zrób sobie przerwę i odpocznij w cieniu, stosuj chłodne okłady. Jeśli zaczerwienienie długo się utrzymuje, a kojące maści i żele nie pomagają – skonsultuj się z lekarzem.