INNOWACYJNE TECHNOLOGIE W TERAPIACH SKOJARZONYCH – Odpowiednio zbilansowana dieta, regularny wysiłek fizyczny, systematyczna pielęgnacja gabinetowa i domowa – to czynniki, które bez wątpienia są kluczem do uzyskania zgrabnej sylwetki. Przeszkodą w spełnieniu tych wszystkich warunków bywa nie tylko brak czasu czy samodyscypliny, ale też spowolniony metabolizm, indywidualne uwarunkowania i predyspozycje. Z odsieczą przychodzą nowoczesne technologie, gwarantujące bezpieczne i skuteczne modelowanie ciała i niwelowanie tkanki tłuszczowej.

Idealny kształt ciała i jędrna skóra pozbawiona cellulitu są marzeniem wielu kobiet i mężczyzn. Stosowanie w tym celu diety i regularnej aktywności fizycznej wymaga wielu poświęceń, czasu i determinacji. Perfekcyjna sylwetka staje się celem trudnym, a czasami nierealnym do osiągnięcia. Warto wspierać klientów walczących z mankamentami sylwetki nowoczesnymi zabiegami aparaturowymi.

Co? Jak i dla kogo?

Miejscowe depozyty tkanki tłuszczowej potrafią być wyjątkowo oporne na podejmowane wysiłki. Wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm i łatwiej jest o niekontrolowany wzrost masy ciała, a skóra staje się wiotka i cienka. Jak wspomóc klientów zmagających się z redukcją niechcianej tkanki tłuszczowej, ujędrnić i uelastycznić skórę oraz zredukować oporny na inne zabiegi cellulit? Ogromnym wsparciem w tej nierównej walce stają się nieinwazyjne rozwiązania technologiczne.

Na rynku są dostępne urządzenia do modelowania ciała, wykorzystujące wiele technologii, m.in.: fale radiowe, ultradźwięki, masaż podciśnieniowy czy falę akustyczną, które w odpowiedniej synergii są w stanie skutecznie zwalczać nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit, dając satysfakcjonujące efekty.

Na zimno

Jednym z takich skutecznych połączeń jest zastosowanie „zimnych” ultradźwięków z unipolarną falą radiową. Technologia zimnych ultradźwięków działa selektywnie na komórki tłuszczowe, nie naruszając otaczających je tkanek. Wibracje zimnych ultradźwięków niszczą membranę komórek tłuszczowych, powodując ich stopniowy rozpad i uwolnienie zmagazynowanego w nich tłuszczu. Uszkodzone komórki tłuszczowe są później wydalane z organizmu poprzez system limfatyczny. Unipolarna fala radiowa stymuluje natomiast produkcję włókien kolagenowych i poprawia ukrwienie. Wykorzystując urządzenia o najwyższej mocy (300 W) i częstotliwości (40,68 MHz ) jesteśmy w stanie uzyskać efekty wymodelowanego ciała i napiętej skóry już bezpośrednio po zabiegu. Zabieg z zastosowaniem tego połączenia jest doskonałym rozwiązaniem dla trudnych obszarów na ciele, takich jak: ramiona, wewnętrzna strona ud, skóra nad kolanami, podwójny podbródek czy zaawansowany cellulit.

Mikrofale – makrorezultaty

Nowością na światowym rynku estetycznym jest stosowanie w zabiegach na ciało technologii diatermii krótkofalowej zwanej mikrofalami. Technologia mikrofalowa ma już ugruntowana pozycje i stosowana jest w wielu obszarach, w tym w medycynie, ale w medycynie estetycznej jest zjawiskiem nowym. W najnowszych urządzeniach mamy do dyspozycji wykorzystywaną selektywną częstotliwość mikrofalową wynoszącą 2,45 GHz. Ta unikalna częstotliwość pozwala działać wybiórczo tylko na komórki tkanki tłuszczowej, pozostając jednocześnie transparentną w jej oddziaływaniu na skórę. Dzięki temu unikamy niepożądanego nagrzewania zewnętrznej warstwy skóry właściwej. Selektywne podgrzewanie wprowadza adipocyty w stres metaboliczny, podczas którego dochodzi do „pęcherzykowania” komórek, a w konsekwencji rozerwania błony i śmierci komórki.

W zależności od nasilenia problemu możemy działać na głębokość 1,2 lub 0,7 cm, doprowadzając do lipolizy komórek tłuszczowych i remodelingu kolagenu przegród łącznotkankowych. Efektem jest gładkie i szczupłe ciało. Zabieg mikrofalami, dzięki swej chirurgicznej precyzyjności, jest bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z lokalnie odkładającą się tkanką tłuszczową oraz cellulitem. To zabieg idealny dla osób zabieganych – w zależności od stopnia zaawansowania problemu zaleca się 1 do 4 procedur w trzytygodniowych odstępach.

Pod ciśnieniem

Innym rozwiązaniem w przypadku walki z uporczywym cellulitem i tkanką tłuszczową jest zastosowanie mechanicznej stymulacji. Cellulit powstaje w wyniku magazynowania przez organizm tkanki tłuszczowej. Odpowiedzialnymi za ten proces są m.in. dwa receptory: alfa i beta. Ich nierówne rozłożenie w adipocytach powoduje różny sposób tycia, który wpływa na kształt sylwetki: gruszka/jabłko. U mężczyzn nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej spotykany jest w okolicy brzucha.

Badania prof. Maxa Lafontana1, światowej klasy eksperta, wykazały, że działając odpowiednią częstotliwością i siłą wykorzystywaną w biomechanicznej stymulacji (badania dotyczyły endermologie®) na tkanki głębokie, jesteśmy w stanie pobudzić receptory beta odpowiadające za spalanie tkanki tłuszczowej w okolicach, na których nam najbardziej zależy. Taki masaż podciśnieniowy aktywuje do działania procesy metaboliczne, poprawia krążenie, dotlenienie tkanek, usprawnia działanie układu limfatycznego, jak również proces lipolizy. Tłuszcz rozkładany jest w komórce do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Dopiero w takiej postaci może wydostać się z adipocytów do krwiobiegu, stać źródłem energii i zostać spalony – np. podczas aktywności fizycznej. Analizowana w badaniach technologia masażu mechanicznego odpowiednio stymulując fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny daje wyraźny efekt ujędrnienia i wygładzenia skóry.

Na fali

Masaż podciśnieniowy bardzo często wykorzystywany jest w terapiach łączonych. Bardzo skutecznym po- łączeniem jest zastosowanie masażu podciśnieniowego z urządzeniami wykorzystującymi falę akustyczną. Fala akustyczna działa na tkanki niczym „gimnastyka”, wspomagając drenaż zgromadzonych płynów, pozwalając na stymulację układu naczyniowego i limfatycznego. Mechaniczny bodziec wytwarzany przez fale przekształca się w aktywność chemiczno-biologiczną, dzięki czemu uzyskujemy większą przepuszczalność błon komórkowych, poprawę elastyczności tkanki łącznej i redukcję cellulitu. Ostateczny efekt pojawia się do trzech miesięcy od ostatniego zabiegu.

Bezpieczne, skuteczne, spersonalizowane

W walce z cellulitem i tkanką tłuszczową warto zwrócić uwagę na nowe i dostępne już od dłuższego czasu, sprawdzone technologie. Znajomość mechanizmów i procesów, które zachodzą w trakcie zabiegów z ich zastosowaniem, idąca w parze ze zindywidualizowanym podejściem do każdego klienta, pozwoli nam zaproponować spersonalizowane, synergistyczne, skuteczne i bezpieczne procedury zabiegowe. Dla każdego profesjonalisty priorytetem powinna być praca na urządzeniach, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi i odpowiednimi certyfikatami. Tylko wtedy będziemy w stanie zapewnić najwyższą jakość usług i satysfakcjonujące efekty i co najważniejsze – bezpieczeństwo i komfort klientów.

Literatura:
1 Use of the microdialysis technique to assess lipolytic responsiveness of femoral adipose tissue after 12 sessions of mechanical massage technique. / Utilisation de la technique de microdialyse pour évaluer la réponse lipolytique du tissu adipeux fémoral après 12 séances d’une technique de massage
MONTEUX C., LAFONTAN M. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2008, 22, 1465–1470