Zmiany pigmentacyjne skóry to problem wielu kobiet. Nieregularne plamy na ciele w większości przypadków stanowią jedynie defekt estetyczny, ale warto pamiętać, że każdą tego typu zmianę powinien zobaczyć i zdiagnozować lekarz. W przypadku melasmy mówimy o plamach niezagrażających zdrowiu, choć bardzo często będących powodem kompleksów. Jak usunąć przebarwienia raz na zawsze?

Melasma – przyczyny powstawania

Melasma, nazywana także ostudą lub chloasmą, to zaburzenie barwnikowe, które ma charakter nabyty. Dotyka ono zazwyczaj kobiety, głównie po 30 roku życia. Główną przyczyną powstawania melasmy są zmiany hormonalne w organizmie będące wynikiem ciąży, przyjmowania antykoncepcji hormonalnej czy chorób endokrynologicznych. Melasma objawia się nieregularnymi plamami w odcieniach brązu – mogą one pojawić się na czole, policzkach czy na górnej wardze. Nietypowe przebarwienia na twarzy należy skonsultować z dermatologiem. Podczas badania specjalista oceni głębokość zmian i oszacuje, czy mamy do czynienia z melasmą epidermalną, czyli zlokalizowaną na poziomie naskórka, czy też melasmą dermalną obejmującą skórę właściwą, a może melasmą mieszaną występującą zarówno na poziomie skóry właściwej, jak i na naskórku. Metody leczenia melasmy zależą od typu schorzenia. W przypadku melasmy epidermalnej pacjenci stosują specjalne preparaty odbarwiające oraz wykonują peelingi kwasami w gabinetach medycyny estetycznej. Szybki sposób na przebarwienia to również wszelkie domowe metody na rozjaśnienie skóry, jak chociażby maseczka wybielająca z ogórka. Jednak tego typu rozwiązania jedynie załagodzą problem i to nie na długo. Melasma może powrócić, dlatego warto zdecydować się na skuteczne, ale wieloetapowe leczenie w postaci laseroterapii. Zabieg laserowy na twarz to także jedyna metoda, która pomoże uporać się z melasmą mieszaną oraz dermalną.

Laserowe usuwanie melasmy

Usuwanie przebarwień to długi proces, jednak warty poświęcenia czasu. Jedynie odpowiednio dobrany sposób leczenia sprawi, że zmiany pigmentacyjne nie tylko ulegną rozjaśnieniu lub całkowicie znikną, ale także efekty te będą długotrwałe. Jak skutecznie pozbyć się melasmy? W tym przypadku niekwestionowanym liderem jest Harmony XL Pro. To multifunkcyjna platforma laserowa nowej generacji. Urządzenie obsługuje różne lasery i technologie, dzięki czemu lekarz dobiera sposób leczenia indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jest to duże ułatwienie w usuwaniu melasmy – zazwyczaj specjalista przeprowadza laseroterapię z wykorzystaniem różnych technik, przez co pacjent jest zmuszony do zapisania się na wiele serii zabiegów. Z kolei w ramach jednego zabiegu Harmony XL Pro można skorzystać z różnych głowic.

Usuwanie przebarwień z Harmony XL Pro to bezpieczny i komfortowy dla pacjenta proces. Urządzenie nie uszkadza naskórka i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Także okres rekonwalescencji jest praktycznie znikomy, ponieważ tego samego dnia można zwrócić do swoich obowiązków. Odpowiednio dobrana głowica lasera skutecznie rozbija melaninę, a przy tym pobudza obudowę skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu. Usuwanie przebarwień i jednoczesne odmładzanie? Dzięki kompleksowemu działaniu lasera to możliwe! Przy leczeniu melasmy lekarz korzysta zazwyczaj z m.in. lasera ClearLift oraz Q-Switch ND:YAG. Już po pierwszym zabiegu pacjent może zauważyć takie efekty, jak poprawa kolorytu cery i ujędrnienie skóry, choć na większe rezultaty należy poczekać 2-3 tygodnie.

Laseroterapia melasmy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia serii zabiegów, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Zmiany pigmentacyjne ulegają rozjaśnieniu, następuje także poprawa struktury skóry. W tracie oraz po przeprowadzeniu procesu leczenia należy stosować się do zaleceń lekarza (m.in. nakładać na skórę kremy ochronne z filtrami przeciwsłonecznymi). Warto również co pewien czas umówić się na zabieg przypominający, który zapobiegnie powstawaniu nowych przebarwień na twarzy.