Nie od dziś wiadomo, że tryb życia, czyli nieprawidłowe odżywianie, brak sportu, wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Gdy do tematu dochodzi jeszcze czas przesiadywania nad smartfonem, mamy coraz częściej do czynienia z tzw. smartfonowym podbródkiem. Czym jest drugi podbródek i jakie metody pozwalają go usunąć, opowie ekspert, lekarz medycyny estetycznej i dermatolog, Dr n. med. Maciej Krajewski z Klinika Krajewski.

Doktorze, jaki wpływ ma naszą twarz i ciało ma życie przed ekranami: smartfonów, laptopów?

Jestem dermatologiem, więc zacznę od skóry. Urządzenia elektryczne wyposażone w ekran emitują tak zwane światło niebieskie. I o ile często mówi się o negatywnych skutkach dla oczu, wysuszaniu ich, ale też problemów z zasypianiem, o tyle często zapomina się, że nie tylko oczy są narażane na działanie tych promieni. Światło niebieskie przyspiesza starzenie się skóry i podobnie jak przed promieniowaniem UV, powinniśmy skórę zabezpieczać odpowiednimi filtrami. Pacjenci myślą najczęściej – nie wychodzę, pracuję z domu, po co mi filtr. A jednak jest potrzebny. Skóra, narażona na działanie światła niebieskiego, szybciej ulega przesuszeniu, a tym samym przyspieszona jest degradacja kolegenu i elastyny w skórze. Mamy więc efekt starzenia, im więcej spędzamy przed ekranami, tym szybciej pogłębiający się. Od kiedy w nasze życie wkroczyła przenośna technologia, mam tu na myśli smartfony, pierwszy głos zabrali fizjoterapeuci. Ustawienie szyi podczas korzystania ze smartfonów, powoduje szereg dolegliwości. Podobnie ma się sprawa żuchwy, a z perspektywy estetycznej – także drugiego podbródka.

Czy wobec tego „drugi podbródek” jest częściej spotykany?

Tak. W naszej Klinice zapytania o drugi podbródek i możliwości jego redukcji są coraz częstsze. Ma to związek z wiotkością skóry, a także w specyficzny sposób odkładającą się w tym miejscu tkanką tłuszczową. Do pewnego momentu jedyną skuteczną, znaną metodą wyszczuplenia tego obszaru była liposukcja. I rzeczywiście spełniała ona swoją funkcję i tak jest do dzisiaj, w przypadku bardzo otłuszczonych podbródków. Medycyna estetyczna prezentuje teraz szereg możliwości bezinwazyjnych, które nie wymagają specjalnych przygotowań, okresu rekonwalescencji i ze względu na pogłębiający się efekt, nie dają sygnału do otoczenia – hej, coś sobie zrobiłam/zrobiłem. Pacjenci nie chcą aby ktokolwiek wiedział, że mieli taki kompleks. Stąd rekomendowane są zabiegi bezinwazyjne.

Jakie z zabiegów na ten obszar Pan Doktor rekomenduje?

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Staram się przeprowadzić odpowiedni wywiad z Pacjentem na temat stylu życia, a następnie oceniam kondycję skóry. Jedno z najlepszych rozwiązań bezinwazyjnych, do znaczącej redukcji tkanki tłuszczowej, stanowi technologia Onda. Mikrofale Coolwaves™ będące patentem firmy Deka, powodują maksymalny dyskomfort dla komórek tłuszczowych, efektem czego one stopniowo uwalnianie są z organizmu. Aby przyspieszyć i wzmocnić to działanie, zalecam włączyć do zabiegu drenaż w postaci Endemolift LPG Alliance. To metoda mechanicznej stymulacji tkanki, czegoś porównywalnego z masażem, co pobudzi dodatkowo komórki tłuszczowe do uwalniania, a również zastymuluje kolagen i elastynę.

Czyli nie musimy się obawiać wiotkiej skóry po takim zabiegu?

Zdecydowanie nie musimy, Onda działa również na ujędrnienie skóry. Już po zabiegu możemy zaobserwować wyraźne napięcie, zagęszczenie, generalną poprawę kondycji. Endermolift natomiast dodatkowo wzmocni ten efekt. Już po jeden serii – czyli 4 zabiegach Onda i serii zabiegów Endermolift w przerwach, możemy zaobserwować spektakularne efekty wyszczuplenia obszaru podbródka i liftingu skóry na nim.

Dr n. med. Maciej Krajewski – specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, ekspert światłolecznictwa, w tym laseroterapii. Właściciel sieci klinik Klinika Krajewski, gdzie razem ze swoim zespołem stosuje autorskie terapie łączone z wykorzystaniem laserów i technologii Hi-Tech.