Co zrobić, aby latem cieszyć się piękną i zdrową skórą? Czy drogie kosmetyki pomogą uporać się z suchym problemem, a może odpowiedzi na te pytania należy szukać, gdzieś indziej? Okazuje się, że nawilżanie skóry to proces i nie należy tego zostawiać na ostatnią chwilę. „Sucha skóra może się pojawić u każdego, niemal w dowolnym momencie”, alarmuje nas kosmetolog Zuzanna Orwat, specjalistka kosmetologii i wykładowczyni z ponad 11-letnim doświadczeniem. Co możemy zrobić, aby zapobiec suchej skórze? Przeczytajcie!
Monika Olewińska: Idzie lato, a co za tym idzie, wkrótce rozpocznie się sezon bikini! Chcąc przygotować się do sezonu wakacyjnego, jedni wskoczą na rower, aby zrzucić zbędne kilogramy, a inni przejdą na dietę. Czy maj to odpowiedni czas na zmianę stylu życia?
Zuzanna Orwat: Oczywiście, każdy moment jest odpowiedni na zmianę stylu życia, zacznijmy tu i teraz nie czekajmy do „poniedziałku”. Jeśli jednak chodzi o przygotowanie do nadchodzącego sezonu bikini, najlepiej robić to systematycznie cały rok.
Sucha skóra latem
Jak powinniśmy przygotować się do zmiany diety?
Nasza zmiana powinna być kompleksowa, wdrażamy zdrowe nawyki żywieniowe, zwiększamy ilość aktywności fizycznej, systematycznie nawadniamy organizm. Kompleksowa nie oznacza jednak drastyczna. Zwróćmy uwagę na nasz stan zdrowia czy kondycję fizyczną, jeśli wcześniej mieliśmy problem z wejściem na czwarte piętro, nie zaczynajmy od maratonu. Warto wdrożyć w swój plan zmiany diety również pozostałych domowników, to z pewnością ułatwi nam zadanie.
A co z naszą skórą? Czy zmiana diety może negatywnie odbić się na kondycji skóry?
Tak, bardzo często obserwujemy to u osób z różnego rodzaju nietolerancjami np. nietolerancją laktozy (mleko, ser). Może to objawiać się pokrzywką oraz atopowym zapaleniem skóry, natomiast mniej popularna nietolerancja histaminy (czerwone wino, twarde sery, długo dojrzewające wędliny) może powodować zaczerwienienie, świąd oraz wysypkę. Jednak nawet u osób zdrowych, to co jemy często widać na naszej skórze. Tzw. „śmieciowe jedzenie”, fast food, czyli mocno przetworzone produkty spożywcze zawierające mnóstwo cukrów, tłuszczy nasyconych i soli, wpływają niekorzystnie na stan skóry.
U kogo może pojawić się sucha skóra? Jakie są sprzyjające czynniki jej powstawaniu?
Sucha skóra może się pojawić u każdego, niemal w dowolnym momencie. Lista czynników sprzyjających przesuszeniu jest bardzo długa, począwszy od predyspozycji genetycznych, przez nieodpowiedni tryb życia np. palenie papierosów czy złą pielęgnację. Skórę bardzo często przesuszamy poprzez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV i TAK, przez szybę także jesteśmy na nie narażeni oraz przebywając zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wiele jednostek chorobowych prowadzi do powstania problemu suchej skóry: AZS, łuszczyca, ponadto choroby metaboliczne takie jak cukrzyca czy choroby nerek. W dodatku suchość to często efekt uboczny stosowania antybiotyków, leków przeciwtrądzikowych, moczopędnych czy na nadciśnienie. Nie bez znaczenia jest też nieodpowiednia dieta czy zbyt mała podaż płynów do organizmu.
Zobacz także: 6 powodów, aby wypróbować zabiegi odmładzające
Jak dbać o suchą skórę?
Być może część czytelników nie ma problemu z dietą, jednak wciąż zmaga się z suchością skóry. Z jakich zabiegów możemy skorzystać w gabinetach kosmetycznych, aby poprawić jej wygląd?
Wizyta w gabinecie kosmetologicznym powinna być wpisana na stałe w naszym grafiku, ponieważ nikt tak dobrze nie zajmie się naszą skórą jak właśnie dedykowany do tego specjalista. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, jednak na początek warto poddać się wnikliwej konsultacji i diagnostyce gabinetowej.
W okresie letnim najczęściej decydujemy się na zabiegi mocno nawilżające ze względu na zwiększone narażenie na promieniowanie słoneczne. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór technologii opartych na wtłaczaniu składników aktywnych do skóry np. ultradźwięków. Jednak wykonanie tej procedury należy poprzedzić oczyszczeniem i delikatnym złuszczeniem skóry np. stosując hydrodermabrazję. Zabieg ten oprócz efektu intensywnego nawilżenia, łagodnie złuszcza zrogowaciały naskórek, przyspiesza procesy odnowy, wyrównuje koloryt oraz redukuje zaskórniki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także urządzenia wykorzystujące fotobiomodulację m.in. dlatego, że znajdują zastosowanie do wielu wskazań, a jednocześnie charakteryzują się zwiększonym profilem bezpieczeństwa.
Zimą natomiast sięgamy po bardziej odważną aparaturę, ponieważ to najlepszy sezon na laseroterapię. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów laserów m.in. laser CO2, erbowo-yagowy, erbowo-szklany czy tulowy. Poprzez zastosowanie techniki frakcjonowania, skóra zostaje „podziurkowana” za pomocą licznych mikroimpulsów, co wpływa na tworzenie nowych włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo dzięki złuszczeniu nadmiernie nagromadzonego naskórka, skóra będzie bardziej napięta i mniej przesuszona. A to tylko krótki fragment o tym co możemy zrobić w gabinecie kosmetologicznym.
Co powinniśmy jeść, aby skóra utrzymała odpowiedni poziom nawilżenia?
Problem suchej skóry dotyka wielu z nas oraz nasila się wraz z wiekiem. Sam krem często nie jest wystarczający, dlatego warto wspierać poziom nawilżenia również od środka. Odpowiednia dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona i bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które mają kluczowe znaczenie w prawidłowym nawilżeniu skóry. Znajdziemy je m.in. w rybach, orzechach włoskich, olejach roślinnych czy awokado, które jest również bogate w witaminę E tzw. zmiatacz wolnych rodników, działający przeciwstarzeniowo. Poza jedzeniem nie zapominajmy o piciu wody, czyli systematycznym nawadnianiu. Pamiętajmy również, że skóra to nie tylko twarz, ale całe ciało oraz skóra głowy.
Jak dbać o suchą skórę w domu?
W jaki inny sposób oprócz diety możemy dbać o naszą skórę latem?
Unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce i zawsze stosujmy ochronne filtry SPF. W momencie kiedy zadbaliśmy już o prawidłową dietę, umówiliśmy się na zabiegi w gabinecie kosmetologicznym, należy zadbać o domową pielęgnację skóry. Możemy oczywiście skorzystać z pomocy specjalisty i poprosić o odpowiedni dobór preparatów kosmetycznych, a dodatkowo stworzyć swoje własne domowe spa.
Kiedy chcę nawilżyć skórę na całym ciele, polecam użyć emolientów do kąpieli, ponadto będą one łagodziły podrażnienia, swędzenie i pieczenie spowodowane nadmierną suchością skóry. Doskonałym pomysłem będą również szybkie maseczki np. z awokado i oliwy z oliwek, jeśli akurat nie mamy pod ręką awokado możemy zamienić je na żółtko jaja kurzego. Taką domową maseczkę nakładamy zawsze na oczyszczoną skórę i dokładnie zmywamy po około 15-20 minutach następnie nakładamy krem nawilżający. Maseczkę polecam nałożyć nie tylko na twarz, ale również na szyję dekolt oraz dłonie.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
ZOBACZ ZDJĘCIE:
mgr Zuzanna Orwat -Medical Specialist ITP S.A. – dyplomowany specjalista kosmetolog z ponad 11 letnią praktyką zawodową oraz doświadczeniem jako wykładowca uniwersytecki. Od 7 lat trenerka, szkoleniowiec hi-tech, autorka artykułów branżowych.