Depilacja laserowa cieszy się dużą popularnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Epilacja nóg, bikini, wąsika czy pleców już nikogo nie dziwi, a efekty zabiegu mówią same za siebie. Czy do depilacji laserowej trzeba zgolić włosy? Czy epilacja boli? Czy na zabieg może umówić się osoba o jasnych włoskach na ciele? Bierzemy pod lupę fakty i mity o depilacji, oto 7 z nich.
1.Depilacja laserowa boli: FAŁSZ/PRAWDA
Zabieg epilacji wiąże się z uczuciem ciepła i lekkimi ukłuciami. To, jak się będziesz czuć w trakcie epilacji, zależy od Twojej wrażliwości na ból, a także rodzaju owłosienia czy też tego, z jakiej części ciała chcesz usunąć włoski. Jednak obecnie depilacja laserowa zapewnia o wiele większy komfort niż jeszcze kilka lat temu. Nowoczesne lasery i zaawansowane technologie pozwoliły znacznie skrócić czas zabiegu, jak i zadbać o eliminacje bólu w jego trakcie. Systemy chłodzenia działają jak znieczulenie na skórę, w razie potrzeby możesz także poprosić o dodatkowe znieczulenie w postaci kremu. Szybki, precyzyjna zabieg bez uczucia dyskomfortu zapewnia m.in. laser Primelase Excellence.
2. Przed depilacją laserową należy zgolić włosy na wybranej partii ciała: PRAWDA
Dzień przed epilacją należy odpowiednio przygotować ciało do zabiegu. Mowa oczywiście o usunięciu owłosienia przy pomocy maszynki jednorazowej. Zgolenie włosów zapobiega podrażnieniu naskórka podczas epilacji – wystające ponad jego powierzchnie włosy ulegają spaleniu, co zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry.
3. Epilacja jest zarezerwowana tylko dla osób o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu: FAŁSZ
Depilacja laserowa to zabieg dla osób o każdym typie owłosienia oraz karnacji. Wiele osób powtarza fałszywie stwierdzenie, że jedynie jasna skóra i ciemne owłosienie umożliwiają precyzyjną pracę lasera. Prawdą jest natomiast, że dostępne na rynku platformy zabiegowe gwarantują doskonałe efekty nawet w przypadku jasnych włosów. Mowa tutaj o m.in. laserze Vectus, który ma wbudowany czytnik poziomu melaniny. Pozwala to dobrać parametry zabiegu do karnacji i rodzaju owłosienia pacjentów, dzięki czemu zabieg przynosi zamierzone efekty.
4. Przed depilacją laserową nie można usuwać włosków depilatorem, woskiem lub pęsetą: PRAWDA
Już na 4 tygodnie przed epilacją należy zrezygnować z wszelkich mechanicznych metod usuwania owłosienia. Jedynymi dozwolonymi sposobami depilacji jest używanie jednorazowych maszynek do golenia lub kremów do depilacji. Jednak te ostatnie także należy odstawić na około tydzień przed planowanym zabiegiem.
5. Infekcje skóry uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu: PRAWDA
Infekcje skórne, jak i choroby skóry, są jednymi z przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej. Do tej listy należy także dodać m.in. ciążę i karmienie piersią, choroby nowotworowe, niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi czy przyjmowanie leków antydepresyjnych lub sterydów. Przed zabiegiem specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania epilacji.
6. Epilacji nie przeprowadza się na skórze opalonej: FAŁSZ
Zabieg epilacji po powrocie z wakacji? Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Obecnie w ofercie klinik medycyny estetycznej dostępne są lasery, które umożliwiają depilację laserową na skórze opalonej. Mowa o m.in. laserze Soprano Titanium, polecanym osobom z opalenizną i o każdym fototypie skóry (I-VI). Oczywiście wykonanie zabiegu bezpośrednio po ekspozycji na słońce nie jest możliwe, jednak kilka dni po relaksie na plaży już tak.
7. Przed i po depilacji laserowej należy odstawić produkty fotouczulające: PRAWDA
Już na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z picia ziół fotouczulających i zażywania leków, które mogą wchodzić w interakcje ze słońcem. Lista zakazanych substancji i produktów jest dłuższa i obejmuje m.in. doustne stosowanie retinoidów (należy je odstawić 6 miesięcy przed epilacją) oraz kosmetyków z witaminą A i C (2-3 tygodnie przed zabiegiem). Produktów tych nie stosuje się również po sesji laserowej.